Ako prikrmovať

Ako sme už spomínali, kŕmidlo si môžete kúpiť alebo si ho sami vyrobiť. Na výrobu sa dá použiť drevo, či iný dostupný materiál. Použiť sa dajú aj PET fľaše. Umiestnenie je na Vás, v meste najčastejšie ľudia využívajú balkóny a parapety, v domoch sú to skôr stromčeky alebo letné terasy. Poďme si teda spoločne prejsť základné tipy týkajúce sa inštalácie kŕmidiel.

Výroba
Pri výrobe musíme dbať na to, aby sme po sebe nezanechali žiadne ostré hrany alebo trčiace klince. Tvar ani veľkosť kŕmidla nie sú podstatné, dôležité ale je, aby bolo dostatočné veľké aj pre väčšie druhy, ako napríklad ďatle a drozdy. Krmivo by malo byť prikryté strieškou, aby naň nepadal sneh. Predídeme tým jeho navlhnutiu, prípadne zamrznutiu.

Umiestnenie
Kŕmidlo je najvhodnejšie umiestniť tak, aby vtákom poskytovalo dostatok miesta na to, aby mohli reagovať na hroziace nebezpečenstvo v podobe predátorov a včas uletieť do bezpečia.

Čím (ne)kŕmiť?
Správny výber krmiva je to najdôležitejšie. V žiadnom prípade nekŕmte solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami či inými zvyškami z kuchyne. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva. Na prikrmovanie sú vhodné naturálne zrná, semienka a jadierka(slnečnica, ľan, mak, proso,… ), oriešky a plody, prípadne loj či tuk.

Tukové kŕmidlo – roztopíme bravčový tuk, do ktorého primiešame rôzne zrná, oriešky a slnečnicu. Zmes nalejeme do kvetináča, cez ktorého spodný otvor previažeme špagát, ktorý poslúži na zavesenie tukového kŕmidla. Keď tuk stuhne, vyložime kvetináč otvorom dole na strom, či iné vhodné miesto. Namiesto črepníka môžeme použiť aj kokosový orech rozrezaný na polovičku. Takýmto spôsobom môžeme vyrobiť aj kŕmidlo zo šišky borovice alebo smreka, ktorú namáčame do tukovej zmesi a necháme postupne tuhnúť prilepenú zmes na šišku. Tú potom vyvesíme na vhodné miesto.

Strieškové kŕmidlo umiestnené na zemi. Používa sa na prikrmovanie jarabíc, bažantov, ale s obľubou ho navštevujú aj vrabce, sýkorky či strnádky obyčajné. Vyrobí sa strieška veľkosti 1-1,5 m a podporné nohy, ktoré budú držať striešku. Zadná časť striešky sadne nižšie k zemi. Pod striešku umiestníme vhodné krmivo, väčšinou váčšie množstvo nečisteného zrna s plevami a semiankami burín.

PET fľaša Približne v spodnej tretine fľaše vyrežeme otvor. Do fľase nasypeme krmivo a zavesíme ju na strom alebo iné vhodné miesto.

Pridaj komentár