Baranec

Baranec je jedným z najmohutnejších a najimpozantnejších vrcholov Západných Tatier. Dorástol do výšky 2 184 m.n.m., čo z neho robí dominantu Liptova a stavia ho na tretie miesto najvyšších vrchov v tejto časti Tatier.

Svahy Baranca sú pokryté lavínovými žľabmi. Na jeho južných svahoch sa nachádzajú najrozsiahlejšie porasty kosodreviny v celách Západných Tatrách. Tento trávnatý vrchol je domovom svišťov a kamzíkov, no môžete tu zazrieť aj siluetu orla krúžiaceho na oblohe. Pri troche šťastia tu môžno naraziť aj na tetrova či dokonca rysa.

Výstup na Baranec trvá približne 4 hodiny. Dostať sa naň môžete z kempu v Račkovej doline(zelená značka) alebo z ústia Žiarskej doliny(žltá značka). Veľké prevýšenie robí výstup pomerne náročným, dá sa však absolvovať aj s menšími zdatnými deťmi. Flóra v tejto časti Tatier je veľmi bohatá, čo si určite všimnete počas výstupu. Okrem bežných druhov rastlín tu narazíme aj na také druhy, ako napríklad poniklec biely, silenka bezbyľová a zvonček alpínsky. Na samom vrchole sa nachádza obelisk a samozrejme možnosť vidieť celé Západné Tatry ako na dlani.

My sme sa na tento vrchol vydali po modrej trase cez Jamnickú dolinu, s počiatkom v už spomínanej Račkovej doline. Pri rázcestí Záhrady sme odbočili na zelenú trasu smerujúcu do Žiarskeho sedla. Niektorí z nás sa rozhodli zdolať aj vrchol Plačlivé/Plačlivô(2125m.n.m.), zvyšok si doprial chvíľu odpočinku. My hore sme boli odmenení úchvatnou scenériou, tí dole zasa mohli len niekoľko metrov od seba vidieť hrajúcich sa svišťov. Okrem svišťov sme zazreli aj orla, ktorý brázdil modravú oblohu. Po krátkej pauze sme sa, teraz už po žltej značke, vydali zdolať záverečný úsek. Asi po hodine a pol sme dosiahli vrchol Baranca. Výhľad bol neopísateľný. Urobili sme zopár fotiek, oddýchli si a vydali sa po zelenej trase vedúcej cez Malý Baranec(2 044 m.n.m.) k východiskovému bodu. Po krásne strávenom dni sme sa všetci tešili už len na jedno – teplú posteľ…

Fotogaléria z výstupu

Záznam bol poslaný Turistika. Ulož ako záložku odkaz.