Jarné upratovanie v Slovenskom raji

Príchod jari nám po tuhej zime priniesol dlhoočakávané oteplenie. Sneh sa z miest vytratil už dávno, na horách sa udržal o čosi dlhšie. Topením sa krajina postupne prezlieka z panensky čistej bielej farby do pestrofarebného šatu. Avšak tento jej nový vzhľad má zopár škvŕn, ktoré treba odstrániť. Tými škvrnami máme na mysli obaly od sladkostí, PET fľaše, či iné pozostatky po bezohľadných turistoch a obyvateľoch neďalekých osád, ktorí sa stále nenaučili základom slušného správania sa. Kontaktovali sme teda Správu NP Slovenský raj a pridali sa ku každoročnému jarnému zberu odpadkov.

Sobotné ráno sa v našom prípade začalo skorým budíčkom. Ranná očista, rýchle raňajky, posledná kontrola „výbavy“ a môžeme ísť. Z košickej stanice sme vyrážali so svitaním. V Margecanoch sme prestúpili na druhý vlak, v ktorom nás už čakal ďalší ranostaj z Krompách. Na miesto určenia, malebnú obec Dedinky ležiacu pri brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša, sme dorazili krátko po pol deviatej ráno. V centre obce nás podľa dohody čakali členovia Správy NP Slovenský raj, ktorí nás srdečne privítali a pozvali na ich terénnu stanicu. Nad šálkou teplého čaju sme si spoločne naplánovali trasu, ktorou sa vydáme. Na nás pripadol okruh Dedinky – Biele Vody – Geravy – Malý Zajf – Veľký Zajf – Stratenská píla – Dedinky.

Na cestu sme sa vydali okolo pol desiatej. Našim prvým cieľom boli Biele Vody. Nemilým prekvapením nám bolo zistenie, že počas tohto polhodinového úseku sme vyzbierali skoro dve vrecia plné odpadkov. Za tento katastrofálny stav sa podpísala najmä prítomnosť zjazdovky, na vrchole ktorej to vyzeralo ako po nejakej bujarej oslave. Plechovky od piva, prázdne fľaše od vína či pálenky, krabičky od cigariet či nekonečné množstvo papierových vreckoviek. Po tom, čo som mal možnosť vidieť hore si nie som istý, či sem ľudia chodia kvôli lyžovaniu…

Ďalší úsek Biele Vody – Geravy viedol cez národnú prírodnú rezerváciu – Zejmarskú roklinu. V tejto rokline platí 5.stupeň ochrany(najvyšší). Žiaľ, ani táto skutočnosť nebránila turistom v tom, aby si z nej urobili smetisko. Aj tu sme totiž našli kopec odpadkov. Najsmutnejšie na tom všetkom je to, že niektoré odpadky boli úmyselne zahrabávané a skrývané pod kamene, či do kmeňov stromov. Na odloženie obalu od čokolády do vrecka je potrebné vynaložiť menej energie, než na takéto „maskovanie“. Prejdením Zejmarskej rokliny sme sa dostali na Geravy. Privítaním nám bolo, ako inak, množstvo odpadkov sústredených vedľa neďalekého ohniska. Po vyčistení okolia sme sa rozhodli dať si krátku pauzu a občerstviť sa. Nakoľko sme mali plné už ďalšie vrece, poprosili sme personál hotela Geravy o možnosť ponechať ho na mieste, samozrejme nám bez problémov vyhoveli.

Oddýchnutí sme sa vydali dolinou Veľkého a Malého Zajfu. Po pár minútach sa nám mierne rozpršalo a takéto počasie nás sprevádzalo už po zvyšok dňa. Vytiahli sme si teda pršiplášte a pokračovali v ceste. Na konci doliny sme sa vydali po zelenej značke smerom k Stratenskej píle. Tu sme pri ceste nechali podľa dohody vyzbierané odpadky z úseku. Pred nami ostal už len posledný úsek vyznačený červenou značkou, končiaci vo východiskovom bode, obci Dedinky. Na tomto poslednom úseku sme narazili už len na zopár obalov od sladkostí a nejaké tie PET fľaše. Už-už sme prichádzali do cieľa, keď sme si v tom všimli odraz slnka poniže kopca. Zišli sme sa tam pozrieť a na naše prekvapenie sme zistili, že sme objavili akúsi mini-skládku odpadu. Vrece s odpadkami sa nám v tú chvíľu naplnilo sklenenými fľašami, pružinami, porcelánom a umelohmotnými úlomkami.

Na stanici sme sa stretli so zvyškom dobrovoľníkov, ktorí nám na zohriatie ponúkli teplý čaj a vynikajúci guľáš, ktorý padol vhod. Aj napriek veľmi priateľskej atmosfére a skutočnosti, že nám bol ponúknutý nocľah sme sa so západom slnka vydali na vlak. Domov sme dorazili už za tmy, príjemne unavení a s pocitom dobre vykonanej práce.

Prírode toho dlhujeme veľa. Túto akciu považujeme za prvú splátku a v rámci nášho pôsobenia sa budeme snažiť splatiť jej toho čo najviac. Ak máte aj Vy chuť pomôcť a spojiť tak príjemné s užitočným, ozvite sa nám na info@spravnavec.sk

Fotogaléria z akcie

Záznam bol poslaný Turistika. Ulož ako záložku odkaz.