Návrat do raja

Beneficium beneficio provocatur – Dobro dobro plodí.

O pravdivosti tohoto latinského výroku sme sa mohli presvedčiť nedávno aj sami. Minulý mesiac sa naši členovia pridali k dobrovoľníkom z radov Správy NP Slovenský raj a spoločne tak vyčistili časť národného parku Slovenský raj. Krátko po uverejnení článku o tejto akcii sa nám ozvali kamaráti zo Spišskej Novej Vsi a Košíc, žeby sa aj oni radi zapojili do podobných aktivít.

Slovo dalo slovo a do Slovenského raja opäť prišli mladí ľudia vyzbrojení vrecami na odpadky, dobrou náladou a s cieľom urobiť správnu vec. Tentokrát sme si vybrali trasu Čingov-Biely potok-Sokolia dolina-Malá Poľana-Glacká cesta-Kláštorisko-Pod Tomášovským výhľadom-Čingov. Zraz sme si dali na Čingove, odkiaľ sme sa v skorých ranných hodinách vydali na cestu. Počasie nám prialo aj tentokrát, pred nami bol krásny slnečný deň. Po úvodnej polhodinke sme sa dostali k ústiu Bieleho potoka. Už na tomto mieste sa naše vrecia začali plniť odpadkami. To sme však ešte netušili, aká bude konečná bilancia. Zo zelenej značky vedúcej popri Bielom potoku sme prešli na žltú, ktorá nás viedla Sokolou dolinou. Cez túto tiesňavu, ktorú by sme mohli pokojne označiť ako najdivokejšiu v Slovenskom raji, pretekajú štyri vodopády, medzi ktorými je sa nachádza aj najvyšší vodopád na území tohto národného parku – Závojový vodopád, vysoký 75m. Prechod touto 2,5km dlhou dolinou trvá za normálnych okolností približne 2 hodiny, nám to však kvôli zberu odpadkov a s tým spojeným namáhavejším výstupom po rebríkoch trvalo pomerne dlhšie. Na konci tohto úseku sme si dali krátku pauzu na občerstvenie sa. Prekvapivo sme zistili, že sa nám podarilo vyzbierať už skoro plné vrece odpadkov.

Desaťminútový „zelený“ úsek vedúci z vrcholu Sokolej doliny nás naviedol smerom na Malú Poľanu, odkiaľ sme sa po žltej značke vydali Glackou cestou. Na konci tohto úseku sme mali všetci už pomerne plné vrecia. Na Kláštorisku sme si opäť oddýchli, najedli sa a nabrali si osviežujúcu vodu z neďalekého prameňa. V spojení s Kláštoriskom plánujeme v lete zorganizovať dobrovoľnícke práce a pomôcť tak pri rekonštrukcii kartuziánskeho kláštora zo 14.-15.storočia. Ďalšia zastávka, posledná pred cieľom, bola pod Tomášovským výhľadom. Tomu, kto ešte nemal možnosť pozrieť si okolie z tohto výhľadu môžem len odporučiť, aby sa tam čo najskôr vybral – stojí to za to.

Po niekoľkohodinovej túre sme dorazili do cieľa. So sebou sme priniesli dokopy dve plné 125 litrové vrecia plné odpadkov. Nechcem si ani len predstaviť, ako by vyzeral Slovenský raj bez podobných akcií. Po 3 rokoch by ho bolo možné označiť ako verejnú skládku odpadkov. Je smutné, že ľudia svojou bezohľadnosťou ničia naše prírodné dedičstvo, ktoré každoročne navštevuje aj veľké množstvo zahraničných turistov. Na Slovensku sa nachádza množstvo prekrásnych miest, na ktorých sa vyskytujú vzácne rastliny a živočíchy. Pomôžte aj Vy pri ochrane a udržiavaní miest ich prirodzeného výskytu. Každý zodvihnutý papier, obal od čokolády či plastová fľaša majú svoj význam. Urobte aj Vy správnu vec!

Fotogaléria z akcie

Záznam bol poslaný Turistika. Ulož ako záložku odkaz.