Prielom Hornádu

Prielom Hornádu bol v roku 1964 vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu s výmerou 290ha. Zároveň je najdlhším kaňonom Slovenského raja. Tvorí ho 11,7 km dlhý úsek na hornom toku Hornádu, od ústia Veľkej Bielej vody po Mašu.

Hornád tu vytvoril kaňonovité údolie, brehy ktorého spadajú z bočných hrebeňov a vrchov miestami z vyše 300 m výškovým rozdielom. Údolie je miestami široké iba niekoľko metrov, brehy vysoké až 150 m. Prielom Hornádu nebol po celej svojej dĺžke priechodný. Až roku 1960 sa začalo s výstavbou lanovej lávky v ústí Kláštorskej rokliny a roku 1974 sa ukončila etapovitá výstavba “chodníka Horskej služby”. Na tomto chodníku je vybudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320 m reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok.

Prielomom Hornádu vedie náučný chodník s prírodovedným, ochranárskym a historickým zameraním. Stredne náročná trasa vedie šiestimi zastávkami – Čingov, Tomášovský výhľad, Hornádska kotlina, Letanovský mlyn, Biely potok a Lesnica. Náučný chodník v dĺžke 8km a s prevýšením 136m, začína i končí na Čingove a dá sa chôdzou absolvovať za 2,5-3 hod.

Prielom Hornádu je schodný celoročne, to znamená, že sa sem môžete vybrať v každom ročnom období. Počas zimných mesiacov je však väčšina úseku pokrytá vrstvou ľadu, preto je omnoho náročnejšia. Tento fakt netreba podceniť a podmienkam prispôsobiť vašu výstroj. Prielom Hornádu sme absolvovali už niekoľko krát a pod článkom Vám už tradične ponúkame zopár fotiek pre inšpiráciu.

Fotogaléria – Prielom Hornádu

Záznam bol poslaný Turistika. Ulož ako záložku odkaz.