Tatry

Veľkolepé, okúzľujúce, majestátne…Aj takto môžeme charakterizovať Tatry, jediné pohorie veľhorského charakteru na Slovensku. Nachádzajú sa v severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. Najväčším vrchom Tatier je Gerlachovský štít (2 654,4 m n. m.), ktorý je súčasne najvyšším vrchom Slovenska aj celých Karpát. Tatry sa delia na 2 geomorfologické podcelky – Východné a Západné Tatry. Hranicu medzi Západnými a Východnými Tatrami tvorí Tichá a Kôprová dolina v slovenskej časti pohoria, v poľskej časti je to Dolina Suchej vody. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za „Biosférickú rezerváciu Tatry“.

V roku 2004 sa Tatrami prehnala obrovská veterná smršť a premenila ich časť na mesačnú krajinu. Škody napáchané v rozmedzí niekoľkých minút môžeme vidieť dodnes. Aj napriek tomu navštevujú naše veľhory celoročne tisíce domácich i zahraničných turistov. Návštevníkom poskytujú jedinečné podmienky pre vysokohorskú turistiku, horolezectvo, lyžovanie a rekreačné pobyty v každom ročnom období. Obmedzene poskytujú aj možnosť adrenalínových športov (skialpinizmus, paragliding, bungee jumping), vyhliadkové lety alebo lety balónom. V okolí Tatier je mnoho ďalších chránených prírodných parkov – Pieniny, so známou atrakciou – splav Dunajca na tradičných pltiach , Slovenský raj – poskytujúci canyoning a turistiku v neopakovateľnom prostredí vápencových roklín. V okolí sa náchádzajú mnohé jaskyne. Podtatranský región Spiš je bohatý na chránené historické pamiatky, mestské rezervácie Levoča, Kežmarok, Spišská Sobota, Spišský hrad, vzácne stredoveké kostoly a renesančné zvonice.

Turistika sa tu začala rozvíjať až od roku 1871, kedy dali do prevádzky Košicko-bohumínsku železnicu. V polovici 19. storočia bola totiž najbližšia železničná stanica na východ od Tatier v Košiciach, na západ v Martine. V rokoch 1885 – 1893 vznikla pod Tatrami turistická cesta, ktorá čiastočne využila starú pašerácku „cestu zlodejov“ – bola to Klotyldina cesta medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Kotlinou. Dnes sú Tatry popretkávané množstvom turistických chodníkov, ktoré vedú na plesá, štíty, horské chaty či cez doliny a priesmyky na druhú stranu Tatier. Pozdĺž celých Tatier sa tiahne Tatranská magistrála.

Tatry sa kedysi nazývali „Snežné pohorie“. Pod týmto názvom sú zaznačené aj na starých mapách. Súčasný názov pohoria je slovanského pôvodu – vznikol zo staroslovanského „trtri“, čo znamená skaly.

Na záver pridám ešte jednu zaujímavosť, týkajúcu sa Tatier. V skale hrebeňa Belianskych Tatier, vo výške takmer dvetisíc metrov, sa našla skamenená kostra morskej ryby. Uložená je v sklenenej vitríne Národného múzea v Prahe.

Záznam bol poslaný Turistika. Ulož ako záložku odkaz.