Zachráň život

Darovanie krvi patrí dnes už takpovediac k „povinnej výbave“ rôznych občianskych združení, organizácii či spolkov. Výnimkou nie sme ani my. A dôvod? Veľmi prostý – stále jej je nedostatok. Táto červená tekutina denne zachraňuje ľuďom ich životy, a tak sme sa rozhodli, že aj my sa budeme podieľať na tom, aby jej bolo dostatok.

Tým, že krv darujeme nepomáhame len iným, ale aj sebe. Ako? Pri darovaní krvi sa darcovi urobí kompletné laboratórne vyšetrenie, kompletný krvný obraz. Vyšetrenie je pritom rozsiahlejšie a podrobnejšie ako pri bežnej preventívnej prehliadke, zameriava sa aj na zachytenie krvou prenosných infekcií. Často sa pri takomto vyšetrení odhalia ochorenia, ktorých potenciálny darca ani nevie. Darovanie krvi je „tréningom“ organizmu na mimoriadne situácie spojené s veľkou stratou krvi. Je dokázané, že väčšie straty krvi napr. pri úrazoch znášajú pravidelní darcovia krvi oveľa lepšie. Ďalej darovanie krvi prispieva aj k regenerácii organizmu. Náhly úbytok krvi pri darovaní „vyprovokuje“ organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek. Darovanie krvi má teda stimulujúci účinok na organizmus. Pravidelní darcovia krvi sa spravidla cítia lepšie ako nedarci a hovoria tiež o celkovom „omladnutí“. U mužov môže darovanie krvi zredukovať riziko srdcových chorôb.

Máme za sebou už niekoľko hromadných akcii, o najbližšej plánovanej akcii sa môžte dozvedieť v sekcii Oznamy. Dúfame, že sa nás najbližšie stretne opäť o čosi viac.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi

Záznam bol poslaný Akcie. Ulož ako záložku odkaz.