Ľudstvo od nepamäti túžilo vedieť lietať ako vtáky, čo sa prejavilo v rôznych mýtoch (napríklad mýtus o Daidalovi a Ikarovi v gréckej mytológii, alebo mýtický lietajúci stroj Vimana v Rámájane). Túžba ľudstva lietať sa pravdepodobne prejavila v Číne, kde sú zaznamenané prvé pokusy lietať na šarkanoch zo 6. storočia. Prvý let klzákom predviedol Abbas Ibn Firnas v Andalúzii v 9. storočí. Sen Leonarda da Vinci lietať možno nájsť vo viacerých jeho dielach, ale da Vinci sa letieť nikdy nepokúsil. Prvé vážne pokusy lietať sa konali v 18. storočí v Európe s teplovzdušnými balónmi (1783), klzákmi (Otto Lilienthal, 1891) a lietadlami s vlastným pohonom (Wrightovci, 1903).

S vynálezom lietadla sa pochopiteľne podstatnou stávala aj otázka bezpečia v prípade nehody.payday loans Myšlienka padáku pochádza už zo stredoveku. Medzi prvými sa o padák zaujímali už spomínaný Leonardo da Vinci, ktorého návrh padáku z rokov 1480-1483 sa zachoval dodnes a Chorvát Faust Vrančić, ktorého návrh pochádza z roku 1595. K zdokonaleniu padákov prispel aj náš vynálezca Štefan Banič.

Vynález padáku však okrem minimalizovania rizika pri letoch prispel ku vzniku parašutizmu. Spočiatku bol využívaný v armáde, neskôr sa z neho stal civilný šport. V súčasnosti sa tento šport teší značnej popularite a napriek mylným predpokladom patrí medzi najbezpečnejšie.

K zoskoku nepotrebujete žiadne špeciálne lekárske prehliadky a potvrdenia, stačí splniť vekový limit a neprekročiť ten hmotnostný. Podmienky sa líšia od typu zoskoku. Je len na Vás, či sa rozhodnete pre tandemový zoskok alebo si to všetko „odkrútite“ sami.

Pri tandeme sa vyveziete až do výšky 4000 metrov, z ktorej potom vo dvojici so skúseným inštruktorom budete môcť zažiť voľný pád v trvaní do jednej minúty rýchlosťou viac ako 200 km/h. Pri sólovom zoskoku je výška nižšia(1200-1300m) a čas voľného pádu asi 3 sekundy. Let na padáku trvá v priemere 6-8 minút.

Členovia o.z. Správna vec si na vlastnej koži odskúšali sólo zoskok z výšky 1300 metrov. Musím sa priznať, že to bol jeden z najkrajších zážitkov v mojom živote. Pred samotným zoskokom sme absolvovali prednášku z teórie zoskoku a absolvovali praktickú skúšku na trenažérovej veste. Následne sme sa prezliekli do kombinéz a nasadli do lietadla.

Po pár minútach sme dosiahli požadovanú výšku a nastal čas zoskoku. Všetko prebehlo podľa plánu a padáky sa nám otvorili. Od tej chvíle nám už nič nebránilo v tom, aby sme si naplno vychutnali prekrásny výhľad a neuveriteľný pocit vzrušenia. Počas celého zoskoku sme boli v kontakte s inštruktorom pomocou vysielačky, ktorý nás navigoval až do pristátia. Po úspešnou absolvovaní nášho prvého zoskoku sme obdržali certifikáty o absolvovaní zoskoku padákom. Ako som už spomínal, tento zážitok patril k najkrajším v mojom živote a tak podobnú akciu určite budeme ešte opakovať.

Fotogaléria zo zoskoku

Credit card processing small business offshore merchant account offshore online payment gateway.

Záznam bol poslaný Akcie. Ulož ako záložku odkaz.

Pridaj komentár